Sprzęgło podatne to mechanizm, który tworzy miękkie, ale mocne połączenie, które kompensuje niewspółosiowość wałów i generuje siły przywracające. Moment obrotowy w tym przypadku przenoszony jest za pomocą elementu elastomerowego, dzięki czemu produkt ma właściwości plastycznej gumy.
Gdzie wykorzystuje się sprzęgła podatne?
Sprzęgło podatne jest przede wszystkim niezbędne do tłumienia obciążeń. Produkty nadają się do stosowania w temperaturach otoczenia od -30°C do +80°C. Nadają się również do zastosowania w strefach zagrożonych wybuchem.
Sprzęgła podatne – co musisz wiedzieć
Najczęściej sprzęgło podatne służy do łączenia silnika samochodu z wałem wejściowym mechanizmu przekładni, ale jest też stosowane w nowoczesnych wiertarkach. W szczególności nadają się do napędów, które są przeznaczone do równomiernych i średnich obciążeń dynamicznych.
Sprzęgła oparte są na zasadzie modułowości, a ich konstrukcja jest bardzo prosta. Produkty składają się z dwóch części piast (tzw. podzespołów), które osadzone są na wałach maszyny. Części te są połączone elastomerowymi elastycznymi elementami.